Fide & Fidan Yetiştiriciliğinde solucan gübresi

Fide & Fidan Yetiştiriciliğinde solucan gübresi

Fide & Fidan Yetiştiriciliğinde solucan gübresi

Solucan Gübresinin en büyük özelliği fide ve fidanların kök gelişiminde sağladığı faydalardır. Kök gelişimini hızlandırdığı için, daha sağlıklı ve gelişmiş kökler sayesinde toprağa daha sağlam tutunabilen fide ve fidanlar sağlıklı koşullar sayesinde gelişimini kimyasal gübrelere göre oranla stres faktörü ortadan kalktığı için daha hızlı tamamlamaktadır.

Solucan gübresinin topraktaki su tutumunu artırması, çözülemeyen elementlerin hızlı bir şekilde çözülebilmesi ve bitkinin alabileceği bir formata dönüştürmesi sayesinde bitkide oluşabilecek stres faktörü ortadan kalkacaktır. Bitkilerde bu sayede daha hızlı gelişim ve daha canlı yapraklar oluşumunun sağlandığı gözlemlenmiştir.

Aynı hava sıcaklığı ve sulama sistemiyle ekilen tohumların solucan gübresiyle yetiştirilenlerin gözle görülür bir gelişme sağlandığı da gözlenmiştir.

Bir önceki yazımız olan Solucan Gübresi Genel Maksat başlıklı makalemizde genel maksat solucan gübresi, katı solucan gübresi ve solucan gübresi hakkında bilgiler verilmektedir.

Comments

comments